Najważniejsze wiadomości na temat bruksizmu podane są na witrynie internetowej poradni psychologicznej Spokój w Głowie. Zaburzenie to spotyka coraz większą część ludności, wobec czego znaczące jest to, by poznawać powód bruksizmu i przede wszystkim mieć wiedzę, iż jest ona związana z odczuwaniem stresu. Bruksizm to zaburzenie czynnościowe, wyróżniające się zgrzytaniem lub zaciskaniem zębów w ciągu dnia lub zwykle w czasie spania. Powoduje to tarcie między zębami i w efekcie, ich zużywanie się.
Bruksizm wyjątkowo często pojawia się u dzieci, redukując częstotliwość występowania w czasie dojrzewania. Na witrynie placówki podane są dokładne objawy bruksizmu, tak samo u dzieci, jak i u osób starszych. Na tej przesłance można wywnioskować, czy zgrzytanie zębami faktycznie powiązane jest z bruksizmem. Pewne jest to, iż jeśli faktycznie dochodzi do częściej pojawiającego się niż zwykle zgrzytania zębami, to najważniejsze jest żeby zareagować od razu i bezzwłocznie wybrać się do dentysty. Kiedy będzie to konieczne, można także skierować się do psychologa.
Jest to rekomendowane szczególnie wtedy, kiedy pacjent będzie zmagać się z mocną sytuacją wywołującą stres. Sporo osób po jakimś czasie będzie odczuwać konsekwencje zgrzytania zębami. Nie zawsze szybko ktoś wie, iż ma taki problem. Niestety bruksizm może doprowadzać do: starcia zębów, uszkodzenia szkliwa, kruszenia się zębów, bólu skroni, czy sztywności mięśni twarzy. Pacjent zmagający się z bruksizmem ma także zwiększone problemy z utrzymaniem wysokiej jakości snu w nocy, czyli może się u niego rozwijać bezsenność.
Terapia bruksizmu w głównej mierze polega na hamowaniu szkodliwych rezultatów. Poza leczeniem stomatologicznym, bazującym na zakładaniu specjalnej szyny, wprowadzone może zostać leczenie psychologiczne. W niektórych przypadkach jest też aplikowana toksyna botulinowa na jeden z mięśni twarzy, co zmniejsza rezultaty napięcia żuchwy. Jeśli pacjent trafia do psychologa, to w głównej mierze wypracowane zostają sposoby, umożliwiające efektywniejsze zarządzanie stresem.